Skänk pengar och få skattereduktion

Från och med den 31 januari 2012 är det möjligt för dig som privatperson att få en skattereduktion på upp till 1500 kronor om året - när du skänker pengar till Stockholms Stadsmissions hjälparbete!
  • 7 feb 2012

Du behöver ge minst 2000 kronor per år och minst 200 kronor per gåvotillfälle. Skattereduktionen är 25 % av årsgåvan men maximalt på 1500 kronor per år (se exempel nedan).

Stockholms Stadsmission kommer att lämna kontrolluppgifter till Skattemyndigheten förutsatt att vi har ditt personnummer. Skattereduktionen kräver inget merarbete av dig, den kommer att vara förtryckt i din självdeklaration (som lämnas in 2013).

Vill du höja din månadsgåva eller veta mer? Hör gärna av dig till Anders Ståhl på 08-78 78 626 eller anders.stahl@stadsmissionen.se

Exempel på Skattereduktion:

- Summerad årsgåva på 2000 kr/år ger möjlighet till skattereduktion på 500 kr.
- Summerad årsgåva på 4000 kr/år ger möjlighet till skattereduktion på 1000 kr.
- Summerad årsgåva på 6000 kr/år ger möjlighet till skattereduktion på 1500 kr.

Fakta om skattereduktionen:

  • Gäller inbetalningar till Stockholms Stadsmission efter den 31 januari 2012.
  • Gäller privatpersoner över 18 år som betalar skatt i Sverige.
  • Minst 200 kr per gåvotillfälle.
  • Minst 2000 kr i summerad årsgåva.
  • Skattereduktionen är 25 % av gåvobeloppet, max 1500 kr per år.
  • Stockholms Stadsmission skickar kontrolluppgift till Skatteverket förutsatt att vi har givarens personnummer.
  • Skattereduktionen kommer att vara förtryckt på självdeklarationen som lämnas in året därpå.

Korta fakta

Kontaktperson:
Anders Ståhl

08-78 78 626