Fisksätra

VAD GÖR LIVET MED OSS?

En musikalisk föreställning

VAD GÖR LIVET MED OSS?

Information

Längd: 1 Timmar 15 Minuter
Pauser: 0
Åldersgräns:
Pris: 150 kr

Fisksätra museum uruppför "VAD GÖR LIVET MED OSS?"

Fisksätrabor talar och sjunger om ATT LEVA i en musikalisk föreställning. De står på scen tillsammans med vokalensemblen VoNo och musiker. 

Originalmusik skriven av Josef Sjöblom och Lone Larsen varvas med improvisationer av bland annat Feras Charestan på stränginstrumentet qānun.

På Fisksätramuseet arbetar de regelbundet med deltagarprojekt / Community Art. Under ett år har man arbetat med föreställningen VAD GÖR JAG MED LIVET?, där 25 fisksätrabor i åldrarna mellan 17 och 80 år deltar.

Föreställningens texter är hämtade ur en lång serie samtal med deltagarna på museet, om deras erfarenheter och tankar om att leva, att klara livets upp- och nergångar. Repetitionerna har pågått sedan våren 2023. Deltagarna har varit med i många workshops med Lone Larsen och regissören Anders Butta Börjesson, där de har tränats på att ta plats på scen och att få rösten att bära långt.

Konstnärlig ledning: Fisksätra museum i samarbete med Lone Larsen, föreställningens musikaliska ledare och konstnärliga producent, dirigent samt ledare för kören VoNo.

Se föreställningens trailer på fisksatramuseum.se/aktuellt

Medverkande musiker:

Vokalensemblen VoNo
Feras Charestan, qānun
Jonas Sjöblom, flöjt/slagverk
Josef Sjöblom, piano
Jonathan von Döbeln, klarinett
Lisa Fagius Hålling, cello
Martin Åsander, trumpet

Musikalisk ledare och konstnärlig producent:
Lone Larsen

Regi:
Lone Larsen
Anders Butta Börjesson

Musik av:
Josef Sjöblom
Lone Larsen

Marie-Claire Saindon
Feras Charestan

 

Konstnärliga ledare på Fisksätra museum:

Amelie Tham, amelie.tham [at] fisksatramuseum.se

Cristina Schippa, schippa [at] fisksatramuseum.se

Projektet stöds av Riksantikvarieämbetet och Statens kulturråd

Information

Längd: 1 Timmar 15 Minuter
Pris: 150 kr