KULTURPROGRAM
Stockholms Stadsmissions mötesplats vid Mariatorget erbjuder gäster ett brett utbud av evenemang och kostnadsfria aktiviteter. I vårt kalendarium uppdaterar vi flitigt vad händer. Nedan finner du ett axplock av kulturen som anordnas under våren.
Till varje kulturevenemang finns det ett visst antal biljetter reserverade till medlemmar hos Matmissionen. Dessa biljetter kostar 40 kr och går att köpa i kassan på Mötesplats Mariatorget.
27 maj - En Enmansrevy (Soppföreställning)
Framför er har ni en DIY-kväll av Guds nåde. Emil Lundqvist är artisten som med tiden kommit att bli ett stort lapptäcke av kulturuttryck och har sen unga år gjort alltifrån opera till standup, Dramaten-pjäser, farser samt kastat sig från Povel Ramel till Leif GW Persson. Nu ska allt detta, i nedskärningarnas anda kondenseras till EN humorföreställning på endast en timme. Det blir en halsbrytande Enmansrevy med sketcher, låtar och ”gubbar”. Med sin varma röst, sjunger Emil dessutom alltifrån Anthem till opera. Ett maraton i mångsidighet och en show som för tankarna till äldre tiders underhållning och som förenar trams och tänkvärdhet.
Soppa och bröd ingår i biljettpriset.
- När: 27 maj
- Tid: Soppan serveras kl. 17 och föreställningen startar k. 18.
- Ordinarie pris: 250 kr
- Medlem hos Matmissionen: 40 kr
28 maj - Konspirationer och konspirationsteorier
Vad är en konspirationsteori, vilken funktion fyller den, och när övergår den från att vara en teori till något annat?
I vår samtalsserie Fakta och andra alternativ presenterar vi denna gång ett samtal mellan författaren Jan Stocklassa, aktuell med boken Mannen som föll från himlen, och Patrik Fridlund, forskare vid Lunds universitet, som ingår i ett projekt om konspirationsteorier. Samtalet leds av Joel Halldorf, teolog och skribent.
Samtalet är ett samarbete mellan Mötesplats Mariatorget, Föreningen Valv och Norstedts förlag.
Samtalsserien görs med stöd av Kulturrådet.
- När: 28 maj
- Tid: 18:00
- Var: Mötesplats Mariatorget
- Ordinarie pris: 130 kr
- Medlem i Matmissionen: 40 kr
10 juni - Prince of Assyria
Den 10 juni intar Prince of Assyria scenen på Mötesplatsen Mariatorget i Stockholm för ett exklusivt livegig — en kväll av drömsk folkrock, innerliga berättelser och starkt känslomässigt uttryck.
Med sin unika röst och sitt poetiska låtskrivande har Prince of Assyria skapat en egen värld där vemod, skönhet och hopp möts. Kvällen markerar också starten på en ny musikalisk era, då hans nya singel släpps bara tre dagar senare.
- När: 10 juni
- Tid: 19:00
- Var: Mötesplats Mariatorget
- Ordinarie pris: 200 kr
- Medlem i Matmissionen: 40 kr
12 juni - DubbelMusik - i den vemodiga juninatten
I vårens sista DubbelMusik möter vi det hyllade stjärnskottet Rotem Geffen samt en konsert med sopranen Isabella Lindström och musikerna Filip Gloria, Maja Korp m.fl som bjuder på musik av Strauss, Mahler och Rangström.
Kom och njut av bitterljuvt vemod när vi närmar oss sommarsolståndet! Observera konserttiden 21:00 – 23:00.
Konsertserien görs med stöd av Signatur.
- När: 12 juni
- Tid: 21:00
- Var: Mötesplats Mariatorget
- Ordinarie pris: 230 kr
- Medlem i Matmissionen: 40 kr