Djup avslappning med ljud

12 November, 2025 Kl 15:00
När
12 November, 2025
Tid
15:00 - 16:30
Plats
Mötesplats Mariatorget
Pris
Gratis
Ljud påverkar oss hela tiden. Vissa ljud kan stressa oss – andra kan hjälpa oss att slappna av och hitta balans.

En klangresa är en upplevelse där ljud och vibrationer används medvetet för att lugna nervsystemet, minska stress och stödja kroppens naturliga återhämtning. Under denna klangresa får du uppleva hur harmoniska vibrationer från olika instrument kan hjälpa dig att komma ner i varv, vila på djupet och öppna upp för ett inre fokus.

Sessionen leds av Paula Sjunneson och Michael Kopp, som tillsammans skapar ett landskap av ljud med olika instrument. De arbetar båda medvetet med hur ljud kan vara en kompletterande metod för bättre fysisk och mental hälsa.

Vi inleder med en kort introduktion om ljudets effekter på kroppen, följt med själva klangresan och avslutar med en kort frågestund.

Dela artikeln