DubbelMusik: Laura Michelin / C. S. Cook

13 November, 2025 Kl 19:00
När
13 November, 2025
Tid
19:00 - 20:30
Plats
Mötesplats Mariatorget
Pris
230 och 40

DubbelMusik

Mötesplats Mariatorget – 13 november

Laura Michelin – flöjt

Flöjtisten Laura Michelin tillhör den unga generationen svenska musiker som snabbt etablerat sig på både nationella och internationella scener. Hon har hyllats som solist, kammar- och orkestermusiker och är sedan 2023 stämledare i Sveriges Radios Symfoniorkester.

Efter vinsten i det prestigefyllda Solistpriset 2020 har Laura framträtt med flera av Sveriges främsta orkestrar och på kammarmusikfestivaler runtom i Norden. Hennes repertoar spänner från klassiska mästerverk till nyskriven musik – ibland komponerad särskilt för henne.

C. S. Cook – piano och komposition

C. S. Cook skapar djupt emotionell och upplyftande musik som han själv kallar soul impressionism. En uttrycksfull singer-songwriter som använder den klassiske kompositörens hantverk, inspirerad av Claude Debussy, Igor Stravinsky och samtidens ordlekande artister.

Han är också känd under sitt andra alias, Dim Out. Denna kväll framförs ett uruppförande av en svit i det romantiska månskenets ton, med artisten vid pianot tillsammans med en stråkensemble av världsklass.

Välkommen

Välkommen till DubbelMusik – en kväll där två starka musikaliska röster möts i en intim konsertupplevelse på Mötesplats Mariatorget. Klassiskt och samtida klingar sida vid sida i ett program fyllt av känsla, nyfikenhet och konstnärlig närvaro.

Avslutning

DubbelMusik har möjliggjorts med stöd av Stiftelsen Signatur.

Dela artikeln