”Barn och föräldrar ska vara ett team”

1 Juli, 2026
En solig lördag samlas några ungdomar på Stockholms Stadsmissions mötesplats i Hässelby. De är dagens expertgrupp och ska hjälpa Stockholms Stadsmission och Bris att ta fram ett föräldraskapsstöd. Ungdomarna har varit på mötesplatsen tidigare, bland annat på familjekvällar, och nu är de där som experter.

I den ljusa lokalen har medarbetare från Stockholms Stadsmission och Bris förberett dagens träff inom ramen för projektet Växa tillsammans – föräldraskapsstöd för barnets bästa. På väggen sitter en affisch med barns rättigheter enligt Barnkonventionen. Juliette från Bris berättar om projektet för dagens expertgrupp med ungdomar i åldern 14 till 17 år. 

– Vi har träffat många föräldrar och pratat om utmaningar i vardagen, såsom ekonomi, arbete, stora klasser, kriminalitet och att många personer bor hemma på en mindre yta, säger Juliette, som leder dagens övningar tillsammans med sin kollega Sandra, också hon från Bris. 

Växa tillsammans – föräldraskapsstöd för barnets bästa, är ett samarbete mellan Stockholms Stadsmission och Bris som bygger på erfarenheter från möten med familjer som lever i socioekonomisk utsatthet och syftar till att utveckla ett föräldraskapsstöd i nära samarbete med barn och föräldrar.  

– Tidigare stöd har inte utgått från familjer som lever i socioekonomisk utsatthet och inte varit anpassat till familjernas vardag och behov, säger Azra Tuhcic, projektledare på Stockholms Stadsmission. 

Expertgruppen tycker till 

Efter månader av planering är projektet nu i gång och expertgruppen i Hässelby är den andra av flera träffar med barn. Under dagen får ungdomarna prata om vad som fungerar bra i deras vardag, vad som känns svårt och vilket stöd de tycker att barn och familjer behöver. Expertgruppen får också berätta vad de behöver hjälp med och vilket stöd de vill ha från vuxna. 

– I dag lever flera barn i Sverige i ojämlikhet och det påverkar både dem, deras föräldrar och föräldraskapet. Därför behöver vi prata med er ungdomar för att veta vad som behövs i ett nytt föräldraskapsstöd, för det är ni som är experter på era liv, säger Juliette. 

När samtalet kommer in på barnkonventionens artikel om barns rätt att komma till tals nickar flera av ungdomarna igenkännande. 

– Kuratorn på min skola brukar ta med oss till sitt rum. Där sitter vi och pratar, säger Maya som är 14 år och går på högstadiet. 

Tidigare bodde Maya i Hässelby men hon flyttade till ett närliggande område för ett år sedan. Idag är hon tillbaka för att vara expert.  

Samtalet fortsätter med en övning där ungdomarna får titta på kort med bilder av bland annat skola, familj, sociala medier, fritid och trygghet. Diskussionen kommer snabbt i gång i gruppen. 

– Det är viktigt att man har stöd i vardagen, i skolan, av vänner och i familjen, säger Maya. Det är viktigt att man trivs i skolan och har vänner där. 

Flera av ungdomarna beskriver familjen som den viktigaste tryggheten. Samtidigt säger de att föräldrar behöver mer tid tillsammans med sina barn och Farah tycker att familjer behöver göra fler saker tillsammans. 

– Jag tycker att alla föräldrar borde gå ut med sin familj en gång i månaden. I min familj bestämmer vi tillsammans vart vi ska gå och alla ska vara överens. Hon fortsätter: 
 
– Barn och föräldrar ska vara ett team.  

Ibrahim, 15 år, håller med och tycker att familjen ska visa vägen. 

– Det är viktigt att man har sina föräldrar. En del av mina kompisar har bara en förälder. 

Ungdomarna tittar på kortet om fritid och pratar om vad de gör tillsammans med sina familjer och sina vänner. Farah beskriver familjekvällar hemma och promenader med mamma och sina systrar. Och att de ibland dansar, alla tillsammans, eller så träffar de sina grannar. 

– Jag tycker att det är roligt att hänga med andra, säger Farah. 

Ibrahim spelar fotboll med kompisar på lediga planer i området. 

– Vi hittar på saker tillsammans och ibland köper vi glass, säger han. 

Att få praoa och jobba är viktigt 

Expertgruppen pratar vidare om att de tycker att det är viktigt att få prova på att jobba. Ibrahim berättar att han ska jobba i sommar. Via Stockholms Stad har han fått tre veckors sommarjobb på en förskola, något han är glad över.  

Farah fick också sommarjobb efter årskurs nio och hon har även gjort prao och jobbat på sportlov. 

–  Det är bra att få jobba, jag träffar nya vänner, säger Farah. 

Maya är också positiv till prao och har gjort det via skolan. 

– Det jag gillar är att även de i årskurs 8 kan praoa. En lärare eller någon annan från skolan kommer dit och kollar vad man gör. 

”Om jag bestämde i Sverige” 

Efter lunch fortsätter expertgruppen med en ny övning: ”Om jag bestämde i Sverige”. Ungdomarna klipper ut bilder och ord ur tidningar och gör egna collage med exempel på vad de skulle vilja förändra. Trygghet, arbete och gemenskap återkommer i många av samtalen. 

växa tillsammans

Fortsatta träffar med föräldrar 

Projektet Växa tillsammans omfattar också träffar med föräldrar. Stockholms Stadsmission och Bris har tillsammans träffat tio grupper med totalt 87 föräldrar där varje grupp har träffats vid tre tillfällen om tre timmar.  

Novin arbetar som ombud på mötesplatsen i Hässelby och berättar att Stockholms Stadsmission har tagit till sig av metoden och kommer att fortsätta med träffar för föräldrar inom den ordinarie verksamheten.  

– Vi har sett ett tydligt behov och vill arbeta mer på det här sättet, säger Novin. 

Växa tillsammans – föräldraskapsstöd för barnets bästa 

Växa tillsammans – föräldraskapsstöd för barnets bästa är ett samarbetsprojekt mellan Bris, Stockholms Stadsmission och Sveriges Stadsmissioner som finansieras av Svenska Postkodlotteriet. I projektet utvecklar man metoder tillsammans med barn, unga och föräldrar med syftet att bidra till tryggare och mer jämlika uppväxtvillkor. 

Ungdomarna i artikeln heter egentligen något annat. 

Dela artikeln