Hoppa till huvudinnehåll

Den här sidan använder cookies. Om du fortsätter använda sidan så accepterar du användande av cookies.

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Kontakta oss för en arbetsträningsplats

Är du intresserad av att arbetsträna i någon av våra verksamheter? Välkommen att mejla arbetstrana@stadsmissionen.se eller ta kontakt med någon av våra handledare och boka in ett studiebesök.

Handledare att kontakta:

Second hand-butiker

Gamla stan, Köpmangatan 15  
Erika Rougeux          08-68 42 3455        erika.rougeux@stadsmissionen.se

Vasastan, Hagagatan 3
Monica Frölander   08-68 42 3401        monica.frolander@stadsmissionen.se

Kungsholmen, Hantverkargatan 78  
Beatrice Chellig         08-68 42 3435        beatrice.chellig@stadsmissionen.se

Södermalm, Skånegatan 75
Erica Edström   08-68 42 3450             erica.edstrom@stadsmissionen.se

Södermalm, Hornsgatan 58 
Regina Konidaris     08-68 42 3441     regina.kondaris@stadsmissionen.se

Solna, Bibliotekstorget 8C 
Andreas Thorell,       08-68 42 3460     andreas.thorell@stadsmissionen.se

Bromma, Karlsbodavägen 14                
Frank Möllersten       08-68 42 3470        frank.mollersten@stadsmissionen.se

Sätra/Bredäng , Murmästarvägen 1 
Abdelhak Akrour/Abbe    08-68 42 3444    abdelhak.akrour@stadsmissionen.se

Upplands väsby, Väsby centrum 
Eva Gröndal    08-68 42 3465                     eva.grondal@stadsmissionen.se

Liljeholmen, Liljeholmstorget
Iggy Dizdar          08-68 42 3445           iggy.dizdar@stadsmissionen.se

Farsta centrum, Storforsgränd 1 
Emmanuel Villius    08-68 42 3419        emmanuel.villius@stadsmissionen.se 
                               
Sickla/Nacka, Siroccogatan 20 
German Pascual   08-68 42 3434       german.pascual@stadsmissionen.se

VällingbyVännäsgången 
Ahmed Elsayed          08-68 42 3425       ahmed.elsayed@stadsmissionen.se

Hallunda/Botkyrka, Hallunda torg
Jimmy Loefgren         08-68 42 3469         jimmy.loefgren@stadsmissionen.se

Handen, Handenterminalen 5               
Tove Holmer Axelsson 08-6842 33 80      tove.holmeraxelsson@stadsmissionen.se

Södertälje, Strandgatan 6-8 
Jimmie Svensson       08-6842 3475          jimmie.svensson@stadsmissionen.se

Sollentuna Sköldvägen 10 
Victoria Lagergren        08-68 42 3476       victoria.lagergren@stadsmissionen.se
 
Eskilstuna, ReTuna Folkestaleden 5  
Mariam Rahnamafar    08-68 42 3432         mariam.rahnamafar@stadsmissionen.se

 

Second hand transport, sortering och värdering

Murmästarvägen 1 - Sätra/Bredäng

Mikael Lindén           08-68 42 3454           mikael.linden@stadsmissionen.se
Linus Lauthers          08-68 42 3467           linus.lauthers@stadsmissionen.se

 

Remake Stockholms Stadsmission


Textil ateljée, Fryksdalsbacken 12 - Farsta Strand
Mia Ek Pettersson    08-68 42 3490    mia.ekpettersson@stadsmissionen.se
Malin Grotherus, malin.grotherus@stadsmissionen.se

 

Grillska Husets restaurang café, bageri och konferens

Stortorget 3, - Gamla stan / Café Eugenia - Kungsträdgårdsgatan 
Fidelia Hjelte    08-68 42 3367    fidelia.hjelte@stadsmissionen.se 
 

Matmissionen, matbutik samt matcentralen, logistik

Bäckvägen 147, - Hägersten 
Chatarina Högsander 08- 68 42 3496 chatarina.hogsander@stadsmissionen.se

Vill du veta mer?
Vänligen kontakta oss på:

Arbetsträna med sortering, lager och transport

I Sätra finns Stockholms Stadsmissions stora logistik- och centrallager med en mängd arbetsuppgifter inom textil- och prylsortering, värdering och transport. Här tar vi emot dig som vill arbetsträna inom lager och logistik.

Läs mer om Arbetsträna med sortering, lager och transport

Arbetsträna inom café, restaurang och konferens

Vi kan erbjuda dig arbetsträning i café, restaurang och konferens i någon av våra verksamheter i Stockholm.

Läs mer om Arbetsträna inom café, restaurang och konferens

Så är det att jobba som handledare

Som handledare i Stockholms Stadsmissions sociala företag arbetar du med att ge stöd och motivera personer som arbetstränar hos oss. Det är ett varierade arbete som passar dig som vill jobba med människor. 

Läs mer om Så är det att jobba som handledare