Hoppa till huvudinnehåll

Den här sidan använder cookies. Om du fortsätter använda sidan så accepterar du användande av cookies.

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Kontakta oss för en arbetsträningsplats

Är du intresserad av att arbetsträna i någon av våra verksamheter? Välkommen att mejla arbetstrana@stadsmissionen.se eller ta kontakt med någon av våra handledare och boka in ett studiebesök.

Handledare att kontakta:

Second hand-butiker



Vasastan, Hagagatan 3
Monica Frölander   08-68 42 3401        monica.frolander@stadsmissionen.se

Kungsholmen, Hantverkargatan 78  
Barbro Örjebo        08-68 42 3435        barbro.orjebo@stadsmissionen.se

Södermalm, Skånegatan 75
Eva Bååth   08-68 42 3450             Eva.BaathDahlquist@stadsmissionen.se

Södermalm, Hornsgatan 58 
Regina Konidaris     08-68 42 3441     regina.kondaris@stadsmissionen.se

Solna, Bibliotekstorget 8C 
Andreas Thorell,       08-68 42 3460     andreas.thorell@stadsmissionen.se

Bromma, Karlsbodavägen 14                
Frank Möllersten       08-68 42 3470        frank.mollersten@stadsmissionen.se

Sätra/Bredäng , Murmästarvägen 1 
Abdelhak Akrour/Abbe    08-68 42 3444    abdelhak.akrour@stadsmissionen.se

Liljeholmen, Liljeholmstorget
Iggy Dizdar          08-68 42 3445           iggy.dizdar@stadsmissionen.se

Farsta centrum, Storforsgränd 1 
Emmanuel Villius    08-68 42 3419        emmanuel.villius@stadsmissionen.se 
                               
Sickla/Nacka, Siroccogatan 20 
Louise Garpland   08-68 42 3434       louise.garpland@stadsmissionen.se

VällingbyVännäsgången 
Ahmed Elsayed          08-68 42 3425       ahmed.elsayed@stadsmissionen.se

Hallunda/Botkyrka, Hallunda torg
Jimmy Loefgren         08-68 42 3469         jimmy.loefgren@stadsmissionen.se

Handen, Handenterminalen 5               
Christopher Pearsson 08-6842 33 80      christopher.pearson@stadsmissionen.se

Södertälje, Strandgatan 6-8 
Tuulikki Ratilainen       08-6842 3474          tuulikki.ratilainen@stadsmissionen.se

Sollentuna Sköldvägen 10 
Victoria Lagergren        08-68 42 3476       victoria.lagergren@stadsmissionen.se

Gamla stan, Stockholm Köpmangatan 15  
Erika Rougeux          08-68 42 3455        erika.rougeux@stadsmissionen.se
 
Eskilstuna, ReTuna Folkestaleden 5  
Mariam Rahnamafar    08-68 42 3432         mariam.rahnamafar@stadsmissionen.se

 

Second hand transport, sortering och värdering

Murmästarvägen 1 - Sätra/Bredäng

Mikael Lindén                 08-68 42 3454            mikael.linden@stadsmissionen.se
Tove Holmer Axelsson   08-68 42 3413            tove.holmeraxelsson@stadsmissionen.se

 

Remake Stockholms Stadsmission


Textil ateljée, Fryksdalsbacken 12 - Farsta Strand
Mia Ek Pettersson    08-68 42 3490    mia.ekpettersson@stadsmissionen.se

 

Grillska Husets restaurang café, bageri och konferens

Stortorget 3, - Gamla stan / Café Eugenia - Kungsträdgårdsgatan 
Fidelia Hjelte    08-68 42 3367    fidelia.hjelte@stadsmissionen.se 
 

Matmissionen, matbutik samt matcentralen, logistik

Bäckvägen 147, - Hägersten 
Chatarina Högsander 08- 68 42 3496 chatarina.hogsander@stadsmissionen.se

Vill du veta mer?
Vänligen kontakta oss på:

Arbetsträna med sortering, lager och transport

I Sätra finns Stockholms Stadsmissions stora logistik- och centrallager med en mängd arbetsuppgifter inom textil- och prylsortering, värdering och transport. Här tar vi emot dig som vill arbetsträna inom lager och logistik.

Läs mer om Arbetsträna med sortering, lager och transport

Arbetsträna inom café, restaurang och konferens

Vi kan erbjuda dig arbetsträning i café, restaurang och konferens i någon av våra verksamheter i Stockholm.

Läs mer om Arbetsträna inom café, restaurang och konferens

Så är det att jobba som handledare

Som handledare i Stockholms Stadsmissions sociala företag arbetar du med att ge stöd och motivera personer som arbetstränar hos oss. Det är ett varierade arbete som passar dig som vill jobba med människor. 

Läs mer om Så är det att jobba som handledare